30 min. min. 30 min. min.
Fekete-erdő. Mikor ezt a szót meghalljuk, biztosra veszem, hogy az első két átsuhanó gondolat közül az egyik egy édes, habos, meggyes, omlós tortaszeletet fest lelki szemeink elé. A kevésbé édesszájúaknál marad a sűrű sötét erdei gondolati kép. Ami természetesen ugyanúgy szép és élvezetes, ha már járt ott valaki, az pontosan tudja. Viszont most maradnék az ízlelőbimbók kényeztetésénél, még ha csak gondolatban is.
Nem vagyok nagy tortaevő, nekem egy szelet torta túl sok, főleg ha annak nagyobb része piskóta. Jobban szeretem azokat a desszerteket ami tele van habbal, krémmel, gyümölccsel, csokival, és csak nyomokban találni benne piskótát. Ennek tudható be, ha bármilyen desszertet is készítek, nem a piskóta az édesség gerince.
Valamit tudhattak régen a schwarzwald-i emberek, hiszen a fekete-erdő torta elődjét piskóta nélkül, azaz egyszerű desszertként fogyasztották. Cseresznyebefőttre tejszínhabot tettek és cseresznyepálinkával ízesítették. Hmm…micsoda édes mámor lehetett.
Egy csipet kellemes mámor és az édes élvezet kettőssége ihlette meg a fekete-erdő desszertemet.
Hozzávalók:
- Piskótához:
– 4 egész tojás
– 4 ek. liszt
– 4 ek. cukor
– egy csipet sütőpor
– 1 tk. kakaópor - Csokikrémhez:
– 5 dl tejszín
– 12db tojássárgája
– 150g cukor
– 180g étcsokoládé
– ha sötétebb és keserűbb krémet szeretnél tegyél bele kis kakaóport - Meggyraguhoz:
– 200g meggy
– 60g cukor
– 1dl cherry
– 0.5dl cseresznye pálinka - Csokidísz:
– fél tábla étcsoki
– egy- két csepp olaj
– egy- két csepp hideg víz - Tejszín- A piskótához előmelegítjük 160 fokra a sütőt. A tojásokat szétválasztjuk, fehérjét a cukorral kemény habbá verjük, majd lassan hozzáadjuk a tojássárgájákat. A lisztet fakanállal, vagy spatulával óvatosan, fokozatosan beledolgozzuk a tojáshabba, egészen addig, míg egy homogén masszát kapunk. Legvégén szórjuk bele a kakaóport és finoman keverjük el a masszában. Akkor jó, ha halvány barna színt kapunk. Egy zsírpapírral kibélelt tepsire oszlassuk el egyenletesen a tésztát. Tegyük a sütőbe 10 percre. Amint kész, vegyük ki és takarjuk le nedves, tiszta konyharuhával. Pogácsaszaggatóval vagy bármilyen kör formával vágjunk ki a piskótából korongokat.
– A csokikrémhez a tejszínt felmelegítjük, kb. 80 fokra. Ezután óvatosan, lassan adagolva, hozzáadjuk a tojássárgájához egy részét egészen addig, amíg langyos nem lesz. Ezzel kiegyenlítjük a hőt. Ha ez megvan visszaöntjük a tojásokat a tejszínbe és folyamatos keverés mellett hozzátesszük a cukrot és az olvasztott (nem kell teljesen megolvasztani, de legyen már puha a csoki) csokoládét. Sűrű masszát kell, hogy kapjunk. A kész krémet tegyük egy tálba fedjük le fóliával (finoman nyomkodjuk a fóliát a krém tetejére), és tegyük be a hűtőbe.
– A meggyraguhoz minden hozzávalót egy edénybe teszünk és összeforraljuk. Ezután szűrjük le és a levet plusz 1-2 kanál cukorral forraljuk vissza sűrűbb állagúra. Amint elkészült dobjuk bele a meggyet és hagyjuk benne állni.
– Csokidíszhez vízgőzre lesz szükség. Gőz felett egy tálban megolvasztjuk a csokit, kis olajat csepegtetünk hozzá, ettől fénye lesz a csokinak. Mikor már teljesen felolvadt, pár csepp ( max. 2-3 csepp) hideg vizet adjunk hozzá, de vigyázat, gyorsan kell cselekedni, mert hirtelen ugrik össze a csoki és ha sokáig várunk, kezelhetetlen lesz. Szóval célszerűbb mindent odakészíteni ( habzsák, konyharuha, spatula, zsírpapír, sebtapasz, jég- balesetekre is felkészülve). Folyamatos keverés mellett belecsepegtetjük a vizet és már vesszük is le a gőzről, keverni-keverni és minél hamarabb betenni a habzsákba. Ez lenne a lényeg, így könnyen tudunk vele dolgozni. Zsírpapírra olyan formát rajzolsz amilyet csak szeretnél. Ha kész a mű, gyorsan be kell tenni a hűtőbe és csak tálaláskor szabad kivenni.
– Jó minőségű tejszínt verjünk habbá
– Tálalás- a korongok egy- egy oldalát finoman megkenjük a ragu szószával. Fogunk egy piskótát és rátesszük a csokikrémet, középre pedig tejszínhabot. Ugyanezt megismételjük a másik korongon is, majd egymásra tesszük. A legfelső piskótára már csak meggy kerül és egy csokidísz, illetve tetszés szerint tejszínhab.
Desszertünket megbolondíthatjuk egy kis fekete-erdei fagyival is, csak az tökéletesen fejedelmi élvezet kedvéért.
Vidám alkotást és jó étvágyat kívánok!
szólj hozzá