30 min. 240 min.
Két nem minden nap használt alapanyag. Külön külön is ízletesek, és én még egy tányérra is teszem őket. Néhány szót említenék mindkét alapanyagról. A quinoa, más néven rizsparéj, egy apró szemű, leginkább a kuszkuszra hasonlító magvacskák sokasága. Sokan azt hiszik, hogy egy gabonaféle, pedig egy teljesen más, a libatopfélékhez tartozó növény magja. Azt már mindenki tudja, hogy kitűnő fehérje forrás és tartalmazza az összes aminosavat, amire szervezetünknek szüksége lehet. Azt már kevesebben tudják, hogy a magocskák héja kesernyés, természetes védekezőmechanizmusként használja ezt a növény. A keserű ízt áztatással semlegessé tehetjük.
Egészen biztos vagyok benne, hogy a marhapofával már mindenki találkozott. Hosszasan kell főzni, de nagyon finom, omlós húst kapunk végeredményül. Tökéletesen helyettesíthető a lábszár helyett pörköltben.
A pofából én is pörköltöt készítek. Hagyományos módon, ahogy a nagykönyvben megvan írva. Ezután csak formázom, hogy a szemnek is megadjam a kényeztetést. A Quinoa-t rizottó jellegűre készítem, gombával, zöldfűszerekkel bolondítva meg
.
Egy kis ropogós lyoni hagymát teszek hozzá, illetve ropogós, kellemesen savanyított zöldségeket. Azt hiszem nem is kell több szót ejtenem erről a párosról. Érdemes elkészíteni és letesztelni az ízlelőbimbókkal. Vigyázat! Könnyen kedvenccé válhat!
- Hozzávalók 4főre:
- 1kg marhapofa
- 4 fej vöröshagyma
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 2-3 ek. őrölt pirospaprika
- 4dl száraz vörösbor
- 2db zöldpaprika
- 1db paradicsom
- olaj/zsír
- só, bors
- A quinoahoz
- 500g quinoa
- 20dkg gombakeverék
- kakukkfű
- petrezselyem
- fokhagyma,
- só
- 3-4 ek. vaj
- 2- 3 ek. parmezán
- olaj- A marhapofából hagyományos módon pörköltöt készítünk. A lényeg, hogy jó sokáig (legalább 3-4 órát) főzzük lassú tűzön. Ezután vegyük ki a szaftból a húsokat és tegyük tetszőleges formába azokat. Hagyjuk kicsit hűlni. A magas kollagéntartalma miatt könnyen egyben marad. Ezután úgy lehet tenni a tányérra ahogy kedvünk tartja.
A szaftot turmixoljuk homogénné. A selymes lével szaftosabbá tehetjük a húsunkat, illetve díszítésként is használhatjuk a tányéron.
– A quinoa-t 15 percig hagyjuk állni hideg vízben. Ezután pici olajon megfuttatjuk a fokhagymát, majd hozzáadjuk a quinoa-t.
– Meleg vízzel vagy alaplével fokozatosan felhúzzuk, csak annyira, hogy picit ellepje, egészen addig, míg a kis szemek puhára nem főnek.
– Mikor már majdnem jó, kezdjük adagolni hozzá a vajat. Ezzel sűrűséget adunk neki.
– A gombakeveréket vajon, petrezselyem és kakukkfű hozzáadásával megpirítjuk. Ahogy elkészült adjuk hozzá a quinoa-hoz és jól keverjük el benne.
– Az egészet fűszerezzük pici sóval, parmezánnal.
– Vegyük le a tűzről, pár percet hagyjuk állni. Készen áll a quinoa a tálaláshoz.Készíthetünk tetszőleges zöldségekből savanyúságot. Ízlés szerint állítsunk össze cukorból, sóból, ecetből, vízből, marináló levet. Ebbe a lébe dobáljuk bele a savanyítani kívánt zöldségeket, majd hagyjuk állni egy éjszakát.
Utógondolat: Lyon-i hagymát hagyományos módon vagy gluténmentesen, maglisztet használva is elkészíthetjük.
Vidám alkotást és jó étvágyat kívánok!
szólj hozzá